Single Blog

OFİS TASARIMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

BLOG

İş hayatımızın belki de en önemli alt yapısı, ofisimizdir. Çünkü yaşantımızın çoğu yerini ofislerde harcıyoruz ve iş yaptığımız alanın estetiği, ergonomisi ve dokusu bu konuda oldukça önemli detaylar üretiyor. Bizler de bu anlamda, birkaç detay belirledik ve ofis tasarımında dikkat edilmesi gerekenler adı altında listeledik. Peki olması gereken, estetik bir ofisin ayrıntıları nelerdir? Gelin, hep birlikte inceleyelim.

  • Bir ofisin olmazsa olmazı, pratik ve rahat olmasıdır. Bu sayede hem ruhen kendinizi rahat hissedeceksiniz, hem de bedenen kendinizi dinç hissedeceksiniz. İyi ve verimli bir iş çıkarmak için, sizi sıkmayan bir ofis çok önemli olacaktır. Bu işlemler, başarının özel ayrıntılarını saklar bünyesinde.
  • Bu yüzden rahat ve pratik mobilyalara öncelik verilmelidir. Satın alacağınız mobilyalar, sadece ofisinizde bir ihtiyaç olmayacak, aynı zamanda hayatınızdaki renkleri de yansıtacak. Bu yüzden sizi her koşulda motive edecek bir düzene sahip olmanız gerekiyor. Bu ofis tasarımı için oldukça önemli bir detay diyebiliriz.
  • Hatta ofis olarak kullanacağınız yer için, özel tasarım mobilya dahi tercih edilebilir.
  • Dikkat edilecek bir diğer husus ise ergonomi. Günlük ortalama 8 saat çalıştığımız bir yerden bahsediyor isek şayet, rahatlığımıza ve konforumuza önem vermemizin ne denli değerli olduğunu hesap edebilirsiniz. Bu yüzden gün boyu üzerine oturacağımız koltuk konusunda seçici olmaya özen gösterebilirsiniz. Rahat ofis koltuğu, oldukça önemli olacaktır. Geniş bir çalışma alanı sunan çalışma masası, rahatlıkla ulaşabileceğiniz evrak dolapları, etkili bir ofis için oldukça önemlidir. Sadelikten yana iseniz şayet, tasarımlarınızı seçerken, renk skalanızı sade detaylara göre organize edebilirsiniz. Beyazın tonları, grinin ve açık renklerin tonları, sizi daha dinç hissettirecektir.
  • Renklerin dilini kullanabilirsiniz. Alternatif renkler ile kendinizi daha da özgür hissedebilirsiniz.
  • Bunların yanında, kullandığımız mobilyalar çalışma biçimimize uyumlu olmalıdır. Renklerin uyum içinde olması, performansımızı etkileyeceği için, bu tarz seçimlerinize özenle yaklaşmanızı öneriyoruz. Hazır mobilyadan ziyade, kişisel ofisiniz için özel tasarlanmış ofis mobilyalarını tercih edebilirsiniz.

Bu ve buna benzer detaylar, etkili bir ofis tasarımı için olmazsa olmaz bileşenleri içeriyor. Tercihlerinizi yaparken, bu hususlara dikkat ederseniz, daha verimli bir çalışma ortamına ulaşabilirsiniz.