Arcora Garage Academy

A.G.A

AGAAGA

İç mimarlık eğitimi, Türkiye’de üniversitelerde lisans düzeyinde verilmektedir. Bu eğitim tasarım süreçlerine ilişkin bilgi ve becerinin kazanılmasını hedefleyen teorik dersler ve uygulamalı dersler aracılığıyla sağlanmaktadır. Ancak iç mimarlığın uygulamalı bir alan olduğu düşünüldüğünde, öğrencilerin mesleki uygulama bilgi ve becerisini desteklemeyi hedefleyen stajlar dışında bu uygulamalı alanı deneyimleyebilecekleri ortamlar kısıtlıdır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak ArcorA Garage Academy Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Arcora Mimarlık, İnş. Turz. Mob. San. Tic. Ltd. Şti. işbirliğinde kurulmuştur. Üniversite- Sanayi işbirliği ile yeni bir eğitim modeli oluşturmayı amaçlayan ortaklık, üniversitede teorik ve tasarım eğitimi alan öğrencilerin, uygulama alanında, sanayi destekli eğitim ortamlarında, teorik ve uygulamalı bilgiye erişmelerini, üretim süreçlerine gözlemci ve uygulamacı olarak katılımlarının sağlanması hedeflemektedir.

Bu doğrultuda geliştirilen ahşap imalatına yönelik uygulama odaklı öğrenme programı derslik ve atölye ortamında uygulanacaktır. İç mimarlık uygulamalarında ahşap imalatlar önemli bir yer almaktadır. Ahşap imalatlar, üretim detayları, malzeme bilgisi ve üretim süreçlerinin en etkin biçimde gözlemlenebileceği, sürdürülebilir bir yapı unsurudur. Bundan hareketle ahşap malzeme ve ahşap uygulamaları ve üretim süreçleri teorik dersler aracılıyla öğrencilere aktarıldıktan sonra, üretim planlaması, uygulama süreçlerine etkin katılım ve gözlem ile desteklenecektir. Eğitim modelimiz, ahşap imalatına ilişkin teorik ve pratik bilginin, tasarım süreci sonunda, uygulama aşamasında da “yerinde ve yaparak öğrenme” yaklaşımından yola çıkarak, üniversite-sanayi işbirliği aracılıyla anlamlı, kalıcı öğrenmeyi sağlayacak biçimde aktarılmasını hedeflemektedir.

HAKKIMIZDA

Arcora gerçekleştirdiği başarılı proje uygulamalarının yanı sıra sahip olduğu yenilikçi ve girişimci ruhun getirdiği kültürle bugüne kadar edindiği tecrübe ve bilgi birikimini bu alanda yetişen yeni nesile de aktarmak için üniversite-sanayi işbirliğinde, Türkiye’de bir ilk olacak inovatif bir eğitim modelini Başkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümüyle birlikte hayata geçirmektedir. Bu proje kapsamında öğrenciler, alacakları 3 kredilik bir dersi ArcorA bünyesindeki Arcora Garage Academy (A.G.A) atölye ve uygulama stüdyolarında yapacaklardır.
A.G.A’nın amacı:
• Okulda verilen teorik eğitimle birlikte, öğrencilerin atölye ortamında malzemeleri görerek ve tanıyarak kısaca malzemeye ‘dokunarak’ uygulama,
• Meslek gereği bulunulması gereken atölye ortamını, üniversite eğitimi sürecinde öğrencilere yaşatma,
• Mezun olduktan sonra yaşanılan iş hayatına ilişkin kaygıları azaltma,
• Uygulanacak eğitim modeli ile öğrencinin müşteriyi iyi analiz etmesini sağlayarak buna uygun tasarımlar yapma, imalat ve montaj sürecine hâkim olma becerilerinin geliştirilmesidir.
A.G.A bu amacını ulusal ve uluslararası platformlarda kendisini akredite ederek gerçekleştirecektir. Bunun için TÜBİTAK, Kalkınma Ajansı gibi ulusal kaynakların yanı sıra Avrupa Birliği Erasmus+, Uluslararası Kalkınma Ajansları gibi uluslararası kaynaklarla projeler geliştirerek yoluna hızlı adımlarla devam edecektir.

EĞİTMEN KADROSU

2019 Dönemi

2020 Dönemi

TANITIM FİLMİ

ETKİNLİKLER

“ArcorA Garage Academy ” Uluslararası Platformda

Sanayi-üniversite işbirliği kapsamında Başkent Üniversitesi ile yürütmekte olduğumuz ArcorA Garage Academy (A.G.A) projesi 24-25 Haziran 2019 tarihlerinde Oslo-Norveç’de gerçekleştirilen ICASID2019: 21th International Conference on Architecture and Sustainable Interior Design’da birçok farklı ülkeden gelen iç mimarlarla buluştu.

>> Devamını okumak için tıklayın.

Girişimcilik ve Markalaşma Deneyim Paylaşım Atölyesi

Arcora Garage Academy bünyesindeki uygulamalı eğitimlerini tamamlayan, mezuniyet aşamasındaki öğrencilerimizi, adlarını yaptıkları başarılı projelerle duyurmuş olan değerli isimler ile buluşturduk. Motto Mimarlık kurucu ortakları ve TED Üniversitesi Öğretim Görevlileri Sayın Heves Beşeli ve Onur Özkoç kıymetli deneyimlerini ve projelerini öğrencilerimizle paylaştılar.

>> Devamını okumak için tıklayın.

ArcorA Garage Academy İkinci Dönemini Tamamladı!

Var olduğu günden bu yana sürekli yeni projeler geliştiren ve uygulayan Arcora, Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Üniversite Sanayi işbirliği çerçevesinde oluşturduğu Türkiye’nin yenilikçi eğitim modeli Arcora Garage Academy ikinci dönemini başarıyla tamamladı.

>> Devamını okumak için tıklayın.

ÖĞRENCİ YORUMLARI